Djokovic s-a calificat în optimi la Monte Carlo după un meci de infarct

ziaruldesport.ro - Tenis / Autor: Daian Cutu / Data: 19 Apr. 2017

Novak Djokovic s-a calificat greu în optimi la Monte Carlo. În direct la Digi Sport, Tsonga nu a fost la fel de norocos şi a părăsit competiţia încă din turul secund.

Campion în 2015, Novak Djokovic a avut serios de tras în primul meci la Monte Carlo: al doilea favorit l-a întâlnit pe Gilles Simon, iar după primele două seturi scorul era egal, 6-3, 3-6. La finalul decisivului şi după două ore şi jumătate de joc, Nole a reuşit calificarea în optimi, scor 7-5.

Cap de serie numărul şapte, Jo Wilfried Tsonga a părăsit turneul; francezul a început greu partida cu Adrian Mannarino, cu un set câştigat la tie-break, după aproape o oră. Numărul 56 ATP a dus apoi partida în decisiv după ce a cedat doar două game-uri în 33 de minute. Acolo, Mannarino a reuşit două break-uri şi, după 6-3, va juca în şaisprezecimi.

În turul doi s-a calificat şi Lucas Pouille, după două seturi scurte cu Ryan Harrison. Jucătorul din Hexagon a câştigat cu 6-2 6-4 şi se va duela mai departe cu Paolo Lorenzi