4 din 4 pentru Johny Rea

Autor: Daian Cutu

Jonathan Rea (Kawasaki) a câștigat și a doua manșă de pe circuitul de la Buriram (Tailanda).

Rea a făcut o cursă copie la indigo a celei de ieri, desprinzându-se din primul tur și câștigând detașat. Astfel, pentru pilotul în vârstă de 30 de ani a obținut al patrulea succes al acestui sezon din tot atâtea posibile, la general având 30 de puncte avans față de Chaz Davis, ocupantul locului secund.

Lupta strânsă a fost ca și ieri pentru locul al doilea, câștig de cauză a avut coechipierul lui Rea, britanicul Tom Sykes, care l-a depășit în penultimul viraj pe ghinionistul veteran italian Marco Melandri, care a pierdut podiumul ieri în același loc. Din fericire azi a ocupat ultima treaptă a podiumului.

Următoarea etapă va avea loc peste trei săptămâni pe circuitul de la Aragon (Spania).

Autor: Mihai Constantin / 22 Oct. 2023

Formula 1: Verstappen, la a 50-a victorie în Marele Circ. Ce înseamnă acest lucru ?

Max Verstappen a obținut cea de-a 50-a victorie în Formula 1 și a glumit.

Autor: Nicolae Comănescu / 12 Oct. 2023

Bernie Ecclestone, condamnat la 17 luni de închisoare cu suspendare și plata a 750 de milioane de euro

Bernie Ecclestone este unul dintre fondatorii Formulei 1, competiție pe care a dus-o la un nivel înalt de popularitate.

Autor: Mihai Constantin / 19 Iun. 2023

Verstappen si restul lumii. Olandezul de la Red Bull a bifat a sasea victorie a sezonului in MP al Canadei

Max Verstappen continua sa faca legea pe circuitele de Formula 1 si se indreapta cu pasi repezi spre al treilea titlu consecutiv in Marele Circ.