Autor: Nicolas Grama
Franța găzduiește cel mai așteptat eveniment al anului în handbalul masculin: Campionatul Mondial.
Din 11 ianuarie, 24 de echipe se vor bate pentru trofeu.
Favoritele la câștigarea trofeului sunt țara gazdă, Spania, Germania, Qatar și Danemarca.
Franța este campioana en titre, dar se află într-un proces de schimbare de generații, astfel că și alte națiuni se pot gândi la trofeu.
Meciurile vor avea loc în opt orașe: Paris, Montpellier, Metz, Lille, Rouen, Nantes, Brest și Albertville.
Europa are 12 reprezentante, însă România nu este una dintre ele. Nici măcar la nivelul arbitrilor țara noastră nu mai are reprezentanți.
Iată cum arată cele 4 grupe:
Grupa A: Franța, Polonia, Rusia, Brazilia, Japonia, Norvegia
Grupa B: Spania, Sovenia, Macedonia, Islanda, Tunisia, Angola
Grupa C: Germania, Croația, Belarus, Ungaria, Chile, Arabia Saudită
Grupa D: Danemarca, Suedia, Qatar, Egipt, Bahrain, Argentina
Organizatorii așteaptă aproximativ 500 000 de spectatori, sperând că vor acoperi costurile competiției, al cărei buget este de 30 de milioane de euro.
În România, singura televiziune care va transmite competiția este Dolce Sport. Iată mai jos programul televizărilor:
Miercuri, 11.01
- Franta – Brazilia, ora 21:45. Dolce Sport 1
Joi, 12.01
- Macedonia – Tunisia, ora 18:45, Dolce Sport 1
- Spania – Islanda, ora 21:45, Dolce Sport 2
- Polonia – Norvegia, ora 21:45, Dolce Sport 3
Vineri, 13.01
- Germania – Ungaria, ora 18:45, Dolce Sport 1
- Japonia – Franta, ora 18:45, Dolce Sport 2
- Danemarca – Argentina, ora 21:45, Dolce Sport 2
Sambata, 14.01
- Islanda – Slovenia, ora 15:45, Dolce Sport 2
- Brazilia – Polonia, ora 15:45, Dolce Sport 3
- Norvegia – Rusia, ora 18:45, Dolce Sport 2
- Tunisia – Spania, ora 18:45, Dolce Sport 3
- Ungaria – Croatia, ora 21:45, Dolce Sport 2
- Egipt – Danemrca, ora 21:45, Dolce Sport 3
Duminica, 15.01
- Islanda – Tunisia, ora 15:45, Dolce Sport 3
- Franta – Norvegia, ora 18:45, Dolce Sport 3
Luni, 16.01
- Slovacia – Macedonia, ora 18:45, Dolce Sport 1
- Danemarca – Suedia, ora 21:45, Dolce Sport 1
- Polonia – Rusia, ora 21:45, Dolce Sport 2
- Croatia – Belarus, ora 21:45, Dolce Sport 3
Marti, 17.01
- Norvegia – Brazilia, ora 15:00, Dolce Sport 1
- Slovenia – Tunisia, ora 18:45, Dolce Sport 1
- Rusia – Franta, ora 21:45, Dolce Sport 1
Miercuri, 18.01
- Macedonia – Spania, ora 21:45, Dolce Sport 1
- Suedia – Qatar, ora 21:45, Dolce Sport 2
- Belarus – Germania, ora 21:45, Dolce Sport 3
Joi, 19.01
- Rusia – Brazilia, ora 15:00, Dolce Sport 1
- Franta – Polonia, ora 18:45, Dolce Sport 1
- Macedonia – Islanda, ora 18:45, Dolce Sport 2
- Spania – Slovacia, ora 21:45, Dolce Sport 1
Vineri, 20.01
- Germania – Croatia, ora 18:45, Dolce Sport 1
- Suedia – Egipt, ora 18:45, Dolce Sport 2
- Qatar – Danemarca, ora 21:45, Dolce Sport 1
- Belarus – Ungaria, ora 21:45, Dolce Sport 2
Sambata, 21.01
- Optimi, meciul 1, ora 17:00
- Optimi, meciul 2, ora 19:00
- Optimi, meciul 3, ora 21:45
- Optimi, meciul 4, ora 21:45
Duminica, 22.01
- Optimi, meciul 5, ora 17:00
- Optimi, meciul 6, ora 17:00
- Optimi, meciul 7, ora 19:00
- Optimi, meciul 8, ora 21:45
Marti, 24.01
- Sfertul 1, ora 18:00
- Sfertul 2, ora 20:00
- Sfertul 3, ora 21:45
- Sfertul 4, ora 21:45
Joi, 26.01
- Semifinala 1, ora 21:45
Vineri, 27.01
- Semifinala 2, ora 21:45
Sambata, 28.01
- Finala mica, ora 21:45
Duminica, 29.01
- Finala mare, ora 18:30
La Herning, în Danemarca, finala Campionatului Mondial a fost o confruntare de cinci stele.
Reacțiile nu au întârziat să apară.
Dinamo și CSM Constanța demonstrează că au calitate în competițiile europene.
În lumea fotbalului sud-american, Columbia și Argentina au fost mereu considerate două puteri.
În peisajul atât de dinamic al fotbalului modern, puțini antrenori au avut un impact atât de profund ca Roberto De Zerbi.
În lumea șahului, despre Faustino Oro se spune că are o minte-brici sau mai degrabă fulger.