„Stejarii" au obținut a cincea victorie consecutivă în fața selecționatei „frunzei de arțar"

Autor: Emanuel-Daniel Sărmășan

Naționala de rugby a României a învins, sâmbătă, echipa Canadei  cu 21-16 (18-3), într-u meci test disputat pe stadionul „Arcul de Triumf" din Capitală. Stejarii au dominat autoritar prima parte a jocului, cand au reușit inclusiv cele două eseuri prin Florin Vlaicu (min.11) și Ionuț Dumitru (min.24).

De altfel, aflat la a 95-a prezență sub tricolor cel poreclit „Americanul" a adus 16 din cele 21 de puncte ale echipei noastre. Canada a deschis scorul în chiar primul minut de joc prin McRorie dintr-o lovitură de pedeapsă acordată de arbitrul japonez Shuhei Kubo în chiar secunda 42. Echipa României a reacționat imediat și după alte trei minute Vlaicu a adus egalarea, pentru ca tot el să înscrie un eseu complet după o spectaculoasă acțiune pe trei sferturi.

Același Vlaicu a mai ratat o lovitură de pedeapsă și transformarea eseului reușit de Dumitru în minutul 24, de fiecare dată mingea întâlnind câte unul dintre cele două buturi canadiene. Formația de peste ocean a avut un eseu anulat în minutul 22 pentru un off-side, după ce Trainor reușise să culce balonul chiar sub buturile noastre. Canada a fost echipa cu ceva mai multă stare de spirit în partea secundă, când „stejarii" s-au apărat eroic la fel ca în partida cu Statele Unite pentru conservarea rezultatului.

Doar trei puncte am mai pus pe tabela de scor în al doilea mitan, prin Vlaicu dintr-o lovitură de pedeapsă, în timp ce canadienii au înscris singurul lor eseu prin Philip Mack cu șase minute înaintea finalului.

„Ne bucurăm foarte mult că am caștigat acest meci. Știam că vor aduce aici ce au mai bun și că va fi un meci de luptă. Mă bucur că acum se va vorbi despre acest meci și că am lăsat în spate meciul de la Cupa Mondială. Acum ei au strâns și mai multă frustrare și îi așteptăm și la anul. A fost un test reușit și urmează al treilea pas pentru a avea un an reușit", a declarat căpitanul Stelian Burcea după meci pentru Dolce Sport.

Astfel, România ajunge la cinci victorii consecutive în fața Canadei dintr-un istoric de șapte întâlniri directe. Canada nu ne-a mai învins din 26 mai 1995, când am cedat cu 3-34 la Cupa Mondială din Africa de Sud.

Sâmbăta viitoare România primește replica Uruguayului de la 18:00 pe același teren în ultimul meci test din această lună noiembrie.

Autor: Nicolae Comănescu / 24 Oct. 2023

ANALIZĂ / Schimbări importante în rugby-ul mondial, care nu ajută România, deși crește numărul de echipe la Cupa Mondială

Deși diferența între elita rugby-ului mondial și eșalonul secund crește, Consiliul World Rugby a aprobat modificări care nu fac decât să accentueze acest hiatus.

Autor: Nicolae Comănescu / 07 Iun. 2023

Criza financiară din rugby-ul englez se acutizează: clubul London Irish a fost exclus din toate competițiile

Rugby-ul englez rămâne în decurs de 10 luni fără trei dintre cele mai importante cluburi din istoria recentă la nivel înalt.

Autor: Dan Voinea / 15 Mai 2023

Aur pentru România la Special Olympics de la Paris

România a învins Franța în finală la rugby.

Autor: Nicolae Comănescu / 08 Apr. 2024

Sportul de performanță doare. Mărturia lui Gabriel Jesus vine să îngroașe rândurile sportivilor de top care suferă continuu în sport

Puțini înțeleg eforturile fizice intense și impactul asupra corpului pe care atleții le suportă în căutarea excelenței.

Autor: Nicolae Comănescu / 07 Apr. 2024

VIDEO / Aventura lui Russ Cook, primul om care traversează Africa de la sud la nord în alergare. În ultimul an a parcurs peste 16 000 km

Britanicul Russ Cook, în vârstă de 27 de ani, a scris istorie odată cu sosirea la Capul Angela din Tunisia.

Autor: Viorel Berbece / 07 Apr. 2024