Canada a câștigat Cupa Mondială de hochei de la Toronto

Autor: Nicolas Grama

Toronto a găzduit o finală echilibrată între Canada și selecționata Europei.

Gazdele au câștigat trofeul Cupei Mondiale la hochei pe gheață, o competiție relansată după 12 ani.

Canada s-a impus cu 2-1, în al doilea meci al finalei, după ce trecuseră cu 3-1 în prima confruntare.

Trofeul este un bonus pentru Sidney Crosby, la trei luni după ce a câștigat Cupa Stanley cu Pittsburgh Penguins.

Sportivul în vârstă de 29 ani a fost desemnat cel mai bun jucător al Cupei Mondiale, grație celor 3 goluri și 7 pase decisive reușite pe parcursul competiției.

Cupa Mondială NHL, care a debutat pe 17 septembrie, a adunat la start opt selecționate (Statele Unite, Suedia, Finlanda, Europa, America de Nord, Cehia, Rusia și Canada), compuse exclusiv din hocheiști care evoluează în Liga profesionistă nord-americană de hochei pe gheață.

Autor: Nicolae Comănescu / 06 Dec. 2023

VIDEO / Cine este Ilia Malinin, patinatorul care a reuşit 6 sărituri cvadruple într-o reprezentație la Beijing

Americanul Ilia Malinin s-a remarcat la Grand Prix-ului de la Beijing

Autor: Guy Gama / 09 Oct. 2023

VIDEO / Petr Cech s-a reconvertit profesional și e la fel de priceput și la hochei pe gheață

Fostul portar de fotbal Petr Cech s-a orientat către un alt sport unde își etalează calitățile.

Autor: Nicolae Comănescu / 01 Iun. 2023

VIDEO / Marius Gliga, noul coordonator al secției de hochei pe gheață la Corona Brașov

Marius Gliga este considerat unul dintre cei mai mari hocheiști români ai tuturor timpurilor.

Autor: Nicolae Comănescu / 08 Apr. 2024

Sportul de performanță doare. Mărturia lui Gabriel Jesus vine să îngroașe rândurile sportivilor de top care suferă continuu în sport

Puțini înțeleg eforturile fizice intense și impactul asupra corpului pe care atleții le suportă în căutarea excelenței.

Autor: Nicolae Comănescu / 07 Apr. 2024

VIDEO / Aventura lui Russ Cook, primul om care traversează Africa de la sud la nord în alergare. În ultimul an a parcurs peste 16 000 km

Britanicul Russ Cook, în vârstă de 27 de ani, a scris istorie odată cu sosirea la Capul Angela din Tunisia.

Autor: Viorel Berbece / 07 Apr. 2024