Simona Halep este calificată în sferturi la US Open, după un meci superb contra Carlei Suarez Navarro

Autor: Emanuel-Daniel Sărmășan

Simona Halep, locul 5 WTA s-a impus în două seturi, luni, în meciul disputat contra Carlei Suarez Navarro din Spania în optimile de finală ale Open-ului American, ultimul turneu de Mare Șlem al anului.

Halep a câștigat autoritar primul set cu 6-2, când s-a dovedit a fi superioară la toate capitolele adversarei sale originare din Peninsula Iberică. Execuțiile în plin care căpătau o anumită lungime o deranjau vizibil pe Navarro, care trăia niște momente de crispare în joc.

Primul set practic nu a avut istoric, cu Halep în permanență la timona meciului. Un 6-2 obținut totuși în 46 de minute, după ce Simona a avut 4-0 cu două break-uri în față, iar Navarro a reușit la un moment dat să recupere un break (4-2).

Cel de al doilea set a fost ceva mai disputat, câștigându-l cu un 7-5, însă jucătoarea din Spania a reușit să treacă peste acel blocaj psihologic. În debutul setului secund, Navarro a revenit de la minge de break și a condus în premieră pe tăblița de scor. Halep a întors scorul cu break (2-1), dar iberica a reacționat imediat și a făcut egalitate pe tabelă (2-2).

Cu toate acestea, Halep la fel ca în meciul împotriva sportivei maghiare Timea Babos a livrat o forță fantastică, acel calm necesar de-a lungul punctelor lungi, prin care a ajutat-o să gândească și să nu se precipite, chestiuni providențiale în jocul româncei.

Halep a rupt din nou echilibrul și a trecut în frunte cu break (4-3), după care a servit fără prea mult succes pentru închiderea meciului la 5-4. Iberica avea să-și piardă din nou serviciul la 5-5, iar Halep a închis în cele din urmă soarta meciului după un game final electrizant în care a revenit de la 0-30 cu un as și o lovitură pe „contre-pied" de senzație.

În sferturi, sportiva născută pe malul mării în Constanța, o va întâlni pe jucătoarea de casă Serena Williams.

„Sunt foarte bucuroasă că am izbutit să câștig acest meci. Este o jucătoare foarte puternică și mai mereu am jucat trei seturi. Astăzi din fericire au fost doar două seturi. Mă bucur din plin să joc aici la US Open", a spus Halep după succesul pe care și l-a adjudecat cu Suarez Navarro.

„În anumite clipe ale meciului sunt un pic nervoasă. Vreau să fiu puțin mai agresivă și să preiau inițiativa. Pentru mine este al doilea an în sferturi la US Open, dar până atunci vreau să mă bucur de această victorie", a mai adăugat Halep pentru programul Eurosport, intervievată de către specialista Barbara Schett.

Autor: Nicolae Comănescu / 19 Apr. 2024

Garbine Muguruza, retragerea unei mari campioane

După mai mult de un an de absență din circuitul feminin, jucătoarea de tenis Garbiñe Muguruza a decis să-și încheie cariera profesională la vârsta de 30 de ani.

Autor: Nicolae Comanescu / 26 Feb. 2024

Sebastian Baez, spirit competitiv. Argentinianul face un salt mare în carieră prin titlul de la Rio

Openul de la Rio a devenit epicentrul triumfului tenisului argentinian, iar Sebastian Báez, în vârstă de 23 de ani, a fost protagonistul unei petreceri de neuitat.

Autor: Mihai Constantin / 10 Dec. 2023

Perechea Monica Niculescu - Cristina Bucşa, câștigătoare la Angers

Monica Niculescu a reușit un succes notabil pe acest final de an.

Autor: Mihai Constantin / 24 Apr. 2024

Unirea Slobozia, promovare istorică în Superligă

A fost o seară plină de emoții și determinare la Mioveni, unde echipa Unirea Slobozia a făcut pasul spre culmile fotbalului românesc.

Autor: Nicolae Comănescu / 23 Apr. 2024

CSM Constanța, noua forță a baschetului feminin românesc

Baschetul feminin din România a avut de-a lungul timpului câteva echipe care au dominat pentru ani buni competiția internă.