VIDEO / PSG obține o victorie de prestigiu în turneul american: 3-1 cu Real Madrid

Autor: Nicolas Grama

Aproape 90 000 de spectatori au asistat în Ohio Stadium la meciul dintre cei doi granzi ai Europei.

Proaspăt venit la PSG, antrenorul Unai Emery a obținut o victorie de moral în fața câștigătoarei Ligii Campionilor.

Toate golurile au fost marcate în prima repriză, în timp ce partea a doua a fost fragmentată de numeroasele schimbări puse la cale de Emery.

PSG a avut chiar 3-0, prin reușitele lui Ikone (2, cu o cursă fantastică) și dubla lui Meunier (prima dintre ele venită după un șut superb). Marcelo a marcat pentru Real în ultimul minut al primei reprize, din penalty.

De remarcat aportul extraordinar al puștiului Ikone, un jucător de doar 18 ani, dar și tehnica deoebită a belgianului Meunier, care nu a ieșit atât de mult în evidență la Campionatul European.

Real Madrid - PSG : 1- 3 (1-3)

Real Madrid (prima repriză) : Casilla – Danilo, Varane, Nacho, Marcelo (cap) – Vasquez, Casemiro, Kovacic, Isco - Morata, Jese.
Real (repriza a doua) : Yanez – Carvajal, Lienhart, Tejero, Hakimi - Odegaard, Llorente, Febas, Asensio - E. Zidane, Diaz. Antrenor: Z. Zidane.

PSG : Trapp – Aurier, Thiago Silva (cap) (Meunier, 11) Kimpembe, Kurzawa (Maxwell, 68) – Callegari, Rabiot (Nkunku, 69) – Lucas (Georgen, 69), Pastore (Stambouli, 46), Ikoné (Di Maria, 46) – Cavani (Ben Arfa, 69). Antrenor: U. Emery.

Autor: Nicolae Comănescu / 08 Apr. 2024

Sportul de performanță doare. Mărturia lui Gabriel Jesus vine să îngroașe rândurile sportivilor de top care suferă continuu în sport

Puțini înțeleg eforturile fizice intense și impactul asupra corpului pe care atleții le suportă în căutarea excelenței.