Atletico lui ”Cholo” Simeone mai face o minune/Madrilenii, favoriți la calificarea în finala Ligii Campionilor

Autor: Alexandru Pavel

Atletico Madrid a învins pe Bayern Munchen, în prima manșă a semifinalelor Ligii Campionilor, cu scorul de 1-0 (1-0).

Ambele echipe veneau cu o formă foarte bună: Bayern defila în campionatul Germaniei, având însă ceva probleme în sferturile UCL, contra Benficăi (s-a calificat după o victorie pe teren propriu, scor 1-0 și un egal în deplasare, scor 2-2), în timp ce Atletico produsese surpriza fazei precedente a Ligii Campionilor: eliminase pe Barcelona, campioana en-titre, după o ”remontada” fantastică în meciul retur. Împinși de la spate de un public fantastic, băieții lui Diego Simeone au reușit să repună bestia în sferturi, la fel ca în urmă cu două sezoane. Atunci, madrilenii jucau finala, pe care aveau să o piardă în fața rivalilor din oraș, Real.

Partida din această seară a început excelent pentru Atletico, care, după un șut bun al lui Fernando Torres, a reușit să deschidă scorul, în minutul 11, prin Saul Niguez, cel care pare a fi noua stea de la mijlocul terenului pentru spanioli.

A urmat asaltul bavarezilor, care au căutat disperați un gol în deplasare, care să le permită o abordare mai lejeră a returului. Pătrunderile lui Douglas Costa sau încercările de a trimite către poartă ale lui David Alaba sau Arthuro Vidal nu s-au soldat cu gol, astfel că elevii lui ”Cholo” Simeone intrau în avantaj la cabine, scor 1-0.

Dacă analizăm statistica primei părți, vom observa că Bayern a dominat jocul doar în ceea ce privește posesia, capitolul care contează, cel al șuturilor pe poartă, fiind în favoarea madrilenilor, care au trimis de patru ori pe cadrul porții lui Manuel Neuer.

A doua repriză a început mult mai bine pentru bavarezi, care au început să se apropie din ce în ce mai mult de careul advers. După zece minute, David Alaba semna cea mai mare ocazie pentru oaspeți, trimițând în bara transversală, după un șut foarte bun de la distanță.

A urmat ocazia lui Robert Lewandowski. Găsit foarte bine în interiorul careului, acesta a preluat, dar a șutat paralel cu poarta apărată de Oblak. După o serie de cornere și alte mingi trimise către poarta madrilenilor, Fernando Torres a avut șansa de a închide definitiv partida, dar a tras în bară, cu 15 minute înainte de final. A fost ultima mare ocazie a partidei, încheiată destul de nervos de bavarezi, care au fost ”îngălbeniți” de trei ori în ultimele opt minute. Nici măcar jucătorii veniți de pe banca nemților, Frank Ribery sau Thomas Muller nu au mai putut schimba soarta jocului, terminat cu victoria spaniolilor, cu scorul de 1-0.

Așa cum ne-a obișnuit, Atletico mai câștigă un meci în care este dominată copios la capitolul posesie. În această seară, Bayern Munchen a ținut de minge 69% din timpul de joc. Din nou, madrilenii arată că sunt cea mai bună echipă din lume în ceea ce privește gestionarea duelurilor în care nu pleacă cu prima șansă, dar și una dintre cele mai bune formații în defensivă, chiar dacă în această seară nu s-au putut baza pe ”tancul” Diego Godin.

Astfel, Atletico Madrid mai face o minune, reușind să învingă un alt nume mare al fotbalului european, luând o opțiune serioasă pentru calificarea în finala Ligii Campionilor. Returul va avea loc marți, 3 mai, la Munchen.

Atletico Madrid: Oblak - Juanfran, Gimenez, Savic, Filipe Luis, Saul Niguez, Gabi, Fernandez, Koke, Griezmann, Fernando Torres

Rezerve: Moya, Correa, Gamez, Hernandez, Teye, Oliver Torres, Vietto

Bayern Munchen:  Neuer - Lahm, Martinez, Alaba, Bernat - Xabi Alonso - Douglas Costa, Thiago, Vidal, Coman - Lewandowski

Rezerve: Ulreich, Tasci, Ribery, Muller, Kimmich, Gotze, Benatia

Autor: Nicolae Comănescu / 08 Apr. 2024

Sportul de performanță doare. Mărturia lui Gabriel Jesus vine să îngroașe rândurile sportivilor de top care suferă continuu în sport

Puțini înțeleg eforturile fizice intense și impactul asupra corpului pe care atleții le suportă în căutarea excelenței.

Autor: Nicolae Comănescu / 29 Mar. 2024

Xabi Alonso și recunoștința față de Leverkusen

Xabi Alonso a pus capăt oricăror speculații legate de viitorul său.

Autor: Nicolae Comănescu / 27 Mar. 2024

Messi reflectează asupra retragerii din fotbal

Lionel Messi a vorbit despre o eventuală retragere a sa din fotbal.

Autor: Nicolae Comănescu / 07 Apr. 2024

VIDEO / Aventura lui Russ Cook, primul om care traversează Africa de la sud la nord în alergare. În ultimul an a parcurs peste 16 000 km

Britanicul Russ Cook, în vârstă de 27 de ani, a scris istorie odată cu sosirea la Capul Angela din Tunisia.

Autor: Viorel Berbece / 07 Apr. 2024