Steaua CSM invinge si in al patrulea meci in fata dinamovistilor, ajungand in semifinale

Autor: Robert-Andrei Aftodor

Dupa o prima jumatate, in care Steaua a condus si cu 22 de puncte, Dinamo a fost la doua secunde de a trimite meciul in prelungiri.

Steaua CSM a prestat un joc foarte solid in primul sfert, pe care l-au castigat cu 31 la 12. In al doilea sfert, stelistii au avut un plus de 22 de puncte, cu un minut si zece secunde pana la pauza mare, insa dupa acest minut, Dinamo s-a apropiat la 17 puncte.

In schimb, in a doua jumatate a jocului, prestatia jucatorilor stelei s-a aflat pe o panta descendenta, iar acest amanunt le-a permis dinamovistilor sa reintre in meci, iar la inceputul sfertului patru, Dinamo se afla la doar o posesie in urma.

In ultimul act, jocul a fost foarte echilibrat, diferenta de scor fiind de maxim doua posesii, iar cu 36 de secunde ramase de joc, scorul fiind egal. Cu 12 secunde ramase, Bill Amis a recuperat o minge dupa o pasa gresita a lui Paliciuc, oferind un ultim atac "ros-albastrilor", atac care s-a dovedit letal, Malesevic marcand cele doua puncte ce au decis acest al patrulea meci si care au inchis seria..

Titus Nicoara a fost cel mai important marcator al partidei, cu 22 de puncte, urmat de dinamovistul Marinov, cu 21 de puncte. De remarcat si revenirea lui Chris Cooper, in lotul stelistilor, care a jucat sapte minute, marcand patru puncte si avand doua recuperari.

Steaua CSM a demonstrat ca este o echipa cu care nu poti gresi in momentele esentiale, iar aici s-a jucat intreaga serie. Foarte usor, scorul seriei putea sa fie in favoarea dinamovistilor inaintea acestui meci, insa multiplele greseli facute in primul si al treilea meci au facut ca soarta sa fie inversa.

In cealalta partida disputata azi, CSM Oradea si-a asigurat prezenta in semifinale, dupa ce a trecut cu trei la unu, la general,  de Pheonix Galati, dupa 81-62 in al patrulea meci.

Autor: Nicolae Comănescu / 14 Mar. 2024

Editorial / Cultura baschetului la Cluj-Napoca. 10 000 de oameni și o echipă pentru un oraș unit

Atâta timp cât există o minge care sare și un coș, la Cluj spiritul baschetului va prospera.

Autor: Nicolae Comănescu / 22 Feb. 2024

Naționala masculină de baschet a României, învinsă de Luxemburg, după ce a condus la 23 de puncte

Suporterii veniți în BT Arena din Cluj-Napoca au asistat la un eșec rușinos al tricolorilor.