Victorie! CSM București este noua deținătoare a Cupei Challenge la volei feminin

Autor: Alexandru Pavel

CSM București este noua deținătoare a Cupei Challenge la volei feminin, după ce câștigat și a doua manșă a finalei, în Turcia, împotriva echipei Trabzon Idman Ocagi, cu scorul de 3-1 (25-23, 25-13, 20-25, 25-20).

În urma victoriei din tur, cu scorul de 3-1 (20-25, 25-16, 25-16, 25-15), CSM București avea nevoie de două seturi câștigate în partida de astăzi pentru a evita emoțiile unui eventual set de aur.

Începutul partidei i-a aparținut echipei gazdă, care s-a distanțat în primul set, profitând de orice greșeală la preluare sau atac din tabăra româncelor. La ultimul parțial, bucureștencele erau conduse la două puncte, scor 19-21. Mult mai sigure pe ele, voleibalistele CSM-ului au gestionat bine finalul primului act, pe care l-au și câștigat, cu scorul de 25-23.

Al doilea set a reprezentat un galop de sănătate pentru românce, care au condus pe întreaga durată a acestuia. La al doilea parțial, diferența era de șapte puncte, scor 16-9. Jocul bun al voilebalistelor CSM-ului a continuat, victoria în actul secund venind logic, cu scorul de 25-13.

Triumful în Cupa Challenge era deja asigurat după două seturi, urmând să se joace fără miză pentru noi, până la final.

Al treilea set  a fost adjudecat de turcoaice, cu scorul de 25-20, în timp ce echipa din capitală a pus punct disputei după 25-20, în setul patru.

Astfel, CSM București își trece în palmares Cupa Challenge, a treia competiție valorică a Europei, după două victorii frumoase, în finala cu Trabzon. Echipa din București aduce prima cupă europeană din istoria voleiului feminin românesc. Felicitări întregii echipe!

Autor: Nicolae Comănescu / 09 Oct. 2023

Cartea "Forţa femeilor în sport", un volum care poate inspira tinerele generații

Muzeul Sportului din Capitală a găzduit lansarea volumului "Forţa femeilor în sport".

Autor: Nicolae Comănescu / 14 Iul. 2023