Avem meci decisiv! România-Cehia 2-2, după ce Monica Niculescu a pierdut în fața Karolinei Pliskova

Autor: Alexandru Pavel

După primele trei meciuri din confruntarea România-Cehia, contând pentru sferturile de finală ale Fed Cup, scorul era în favoarea noastră: 2-1, după victoriile Monicăi Niculescu, în fața Petrei Kvitova, scor 6-3, 6-4 și Simonei Halep, împotriva aceleiași Kvitova, scor 6-4, 3-6, 6-3. Punctul cehoaicelor a fost adus de Karolina Pliskova, care a învins-o în primul meci pe Simona Halep, scor 6-7(4), 6-4, 6-2.

Monica Niculescu și Karolina Pliskova au jucat în al doilea meci al celei de-a doua zile a disputei României-Cehia. Ambele jucătoare veneau după victorii în primele meciuri, succese obținute în meciuri în care plecau cu șansa a doua.

Statistica disputelor anterioare îi era favorabilă româncei: Monica Niculescu și Karolina Pliskova se mai întâlniseră de două ori în trecut, conaționala noastră câștigând ambele confruntări: în 2012, la Nantes, scor 6-3, 6-1 și în 2014, la New Haven, scor 6-1, 6-1. Deși ambele victorii au fost categorice, acest lucru nu era unul concludent, Pliskova nu se afla în topul tenisului mondial în acei ani, în timp ce acum cehoaica este o jucătoare cunoscută în circuitul WTA, fost loc 7, chiar anul trecut.

Disputa a început bine pentru româncă, care și-a adjudecat primele două game-uri ale partidei. După o serie de game-uri câștigate pe propriul serviciu, scorul devenea 3-1. Pliskova a reușit break-ul și, din acel moment, nu i-a mai dat nicio șansă adversarei sale în prima manșă, încheiată cu scorul de 6-4 în favoarea sa.

Deși a fost condusă cu 4-2 în setul secund, Monica Niculescu a revenit senzațional, câștigând patru game-uri consecutive și adjudecându-și manșa secundă, cu scorul de 6-4.

După trei game-uri câștigate cu serviciul în setul trei, Pliskova a reușit break-ul, la scorul de 2-1. Mai apoi, cehoaica nu a mai cedat niciun game pe propriul serviciu, punând capăt manșei, după de joc. Astfel, Pliskova a câștigat partida în fața Monicăi Niculescu, scor 6-4, 4-6, 6-3, după două ore și 19 minute de joc.

După această victorie a cehoaicelor, scorul devine 2-2 și vom avea meci de dublu, decisiv în hotărârea echipei calificate în semifinalele Fed Cup.

Dacă vă plac articolele noastre, vă invităm să ne citiți zilnic și să ne urmăriți pe Facebook sau Twitter ! www.ziaruldesport.ro încearcă să vă aducă în fiecare zi cele mai importante știri, analize, editoriale, reportaje și interviuri din lumea sportului.

Autor: Nicolae Comanescu / 26 Feb. 2024

Sebastian Baez, spirit competitiv. Argentinianul face un salt mare în carieră prin titlul de la Rio

Openul de la Rio a devenit epicentrul triumfului tenisului argentinian, iar Sebastian Báez, în vârstă de 23 de ani, a fost protagonistul unei petreceri de neuitat.

Autor: Mihai Constantin / 10 Dec. 2023

Perechea Monica Niculescu - Cristina Bucşa, câștigătoare la Angers

Monica Niculescu a reușit un succes notabil pe acest final de an.

Autor: Mihai Constantin / 05 Dec. 2023

Top 10 cel mai bine plătite sportive din lume

Coco Gauff s-a bucurat de cel mai important sezon al carierei sale în 2023 pe teren, iar acest lucru s-a simțit și în conturile bancare.

Autor: Nicolae Comănescu / 08 Apr. 2024

Sportul de performanță doare. Mărturia lui Gabriel Jesus vine să îngroașe rândurile sportivilor de top care suferă continuu în sport

Puțini înțeleg eforturile fizice intense și impactul asupra corpului pe care atleții le suportă în căutarea excelenței.

Autor: Nicolae Comănescu / 07 Apr. 2024

VIDEO / Aventura lui Russ Cook, primul om care traversează Africa de la sud la nord în alergare. În ultimul an a parcurs peste 16 000 km

Britanicul Russ Cook, în vârstă de 27 de ani, a scris istorie odată cu sosirea la Capul Angela din Tunisia.

Autor: Viorel Berbece / 07 Apr. 2024