Bucureștiul este în grupele EHF Cup cu 2 echipe: Dinamo și CSM trec de Turul III

Autor: Valentin Maier

Dinamo a câștigat dubla manșă cu slovenii de la RK Maribor Branik, scor general 57-52, iar CSM București pe cea cu spaniolii de la Frigorificos Morrazo, scor general 60-53.

Vrankovic pentru Dinamo și Iancu pentru CSM au fost cei mai buni handbaliști de la cele două echipe.

În manșa retur, Dinamo a evoluat pe teren propriu, dar nu și în sala proprie, meciul cu Maribor desfășurându-se în Sala Polivalentă. Meciul a decurs fără probleme, în minutul 9 fiind deja 6-0, iar la pauză bucureștenii au intrat cu un confortabil 20-9. În repriza secundă, dinamoviștii au mai redus din furia atacurilor și pe fondul relaxării jocul s-a mai echilibrat. La final, tabela a arătat 31 în dreptul lui Dinamo și 25 pentru Maribor. Jakov Vrankovic a marcat de 8 goluri, dar la victorie au mai contribuit substanțial și Muhamed Zulfic cu 5 goluri, Pierre-Yves Ragot cu 3 și Mihai Asoltanei tot cu 3. Darko Cingesar a marcat 5 goluri pentru Maribor, fiind golgheterul slovenilor în acest meci.

Portarul Ionuț Iancu a fost din nou extraordinar pentru CSM București, salvând peste 15 goluri. Meciul retur s-a terminat la egalitate 29-29, după ce o mare parte a meciului Frigorificos a condus meciul cu 3 goluri diferență, inclusiv la pauză 14-11. În minutul 30 din a doua repriză, meciul a devenit mai tensionat decât ar fi fost cazul, antrenorul echipei spaniole având mai multe lucruri de reproșat celor de la CSM, nervozitatea transmițându-se și în tribune, unii dintre suporterii spanioli fiind potoliți din furie cu dificultate.

În grupele Cupei EHF s-au mai calificat și echipele: Pfadi Winterthur, Ystads IF, SKA Minsk, Team Tvis Holstebro, Aalborg Handball, Helvetia Anaitasuna, OCI-Lions, Bjerringbro-Silkeborg, HBC Nantes, Chambery Savoie Handball, Frisch Auf Göppingen, SC Magdeburg, Saint-Raphael Var Handball și Fraikin BM. Granollers.

Autor: Nicolae Comănescu / 24 Oct. 2023