Haltere: „Buldozerul” Tatiana Kașirina, triplă medaliată cu aur la Campionatele Mondiale de la Houston (Texas)

Autor: Emanuel-Daniel Sărmășan

Rusoiaca Tatiana Kașirina a realizat o altă performanță remarcabilă, cucerind toate cele trei medalii de aur la categoria +75 kg, sâmbătă, în cadrul Campionatelor Mondiale de Haltere, găzduite de orașul Houston, cel care aparține statului Texas.

Delegația României a avut-o pe Andreea Aanei, cea care a ocupat poziția a 9-a la total. La stilul, smuls sportiva rusă a câștigat cu cele 148 de kilograme ridicate, devansându-le pe adversarele ei directe de pe continentul asiatic, chinezoiaca Meng Suping (145 kg) și thailandeza Pulsabsakul Chitchanok (136 kg), iar românca Aanei a terminat pe locul opt cu 120 de kilograme „smulse”.

La stilul aruncat, Kașirina s-a impus cu 185 de kg, aceasta fiind urmată de Meng cu 180 kg, respectiv  de Kim Kuk Hyang (Coreea de Nord) cu 168 kg „aruncate”.  Aanei a sosit pe a 12-a poziție, în afara „Top Ten”, din nefericire cu cele 146 de kg în cont.

Această forță a naturii, Tatiana Kașirina a totalizat cu 333 kg, poziția a doua a podiumului fiind ocupată de Meng cu 325 kg, iar pe ultima treaptă am regăsit-o pe halterofila nord-coreeană Kim Kuk Hyang, cu 298 kg. La total Andreea a terminat a 9-a cu 266 de kg.

La Houston pe tărâm american, delegația noastră se mândrește cu un loc 5 obținut de halterofilul Gabriel Sîncrăian la categoria 85 de kg, la total.

Autor: Nicolae Comănescu / 21 Apr. 2024

Cum se văd Jocurile Olimpice de la Paris prin prisma dopajului din înotul chinez

În sport, toată lumea trebuie să fie supusă acelorași reguli pentru ca sistemul să funcționeze corect.

Autor: Nicolae Comănescu / 28 Mar. 2024

Opinie / De ce ar fi bine ca educația nutrițională să fie o disciplină studiată în școli de către copii

In peisajul educatiei in continua schimbare, importanta predarii copiilor despre nutritie devine tot mai evidenta.