Viitorul chiar sună bine: constănțenii au câștigat la scor meciul cu CSU Craiova

Autor: Valentin Maier

Temătoare de acest meci, echipa lui Gică Hagi a trecut cu un concludent 4-0 de CSU Craiova. Viitorul a deschis repede scorul, prin golul lui Nicoliță în minutul 17. Finalul de primă repriză găsește echipa Viitorul la adăpostul a două goluri, după ce și Florin Tănase marchează, speculând o eroare a defensivei craiovene.

În cea de-a doua parte a jocului, același Tănase reușește să clarifice soarta meciului pentru Viitorul: în minutul 68 îi centrează perfect lui Aganovic care marchează fără probleme în poarta apărată de fostul dinamovist Bălgrădean, iar în minutul 76 îl execută pe același portar cu un șut în vinclu pentru un scor final Viitorul-Craiova 4-0.

Spre finalul meciului, Hagi îi oferă șansa lui Tănase de a primi aplauzele binemeritate ale publicului, el lăsând locul lui Ianis Hagi în minutul 82.

În clasamentul provizoriu al Ligii 1, Etapa 19, Viitorul Constanța a acumulat 36 de puncte, fiind la egalitate cu Pandurii, dar despărțită de golaveraj, favorabil gorjenilor. Pe primul loc este Astra Giurgiu, 37 puncte, un meci mai puțin disputat, întâlnind mâine pe Steaua.

Autor: Viorel Berbece / 07 Apr. 2024

Special/ Cinci nume pentru un Rapid cu adevărat nou

Facem un joc de imaginație, cercetăm piața și venim cu variante pentru banca Rapidului! Hai să vezi ce am găsit!

Autor: Nicolae Comănescu / 15 Mar. 2024

Editorial / Pedrazzini, alegerea bizară a FRF pentru naționala de fotbal feminin a României

Federaţia Română de Fotbal l-a schimbat pe Cristian Dulca din funcția de selecţioner al naţionalei de fotbal feminin a României cu Massimo Pedrazzini.

Autor: Nicolae Comănescu / 11 Mar. 2024

Opinie / CSA Steaua, încă un an pierdut

Oprița se leagă de scaun și insistă cu fotbaliști mai degrabă la apusul carierei.

Autor: Nicolae Comănescu / 08 Apr. 2024

Sportul de performanță doare. Mărturia lui Gabriel Jesus vine să îngroașe rândurile sportivilor de top care suferă continuu în sport

Puțini înțeleg eforturile fizice intense și impactul asupra corpului pe care atleții le suportă în căutarea excelenței.

Autor: Nicolae Comănescu / 07 Apr. 2024

VIDEO / Aventura lui Russ Cook, primul om care traversează Africa de la sud la nord în alergare. În ultimul an a parcurs peste 16 000 km

Britanicul Russ Cook, în vârstă de 27 de ani, a scris istorie odată cu sosirea la Capul Angela din Tunisia.