CSMS Iasi-Steaua 1-2, în ultimul meci al zilei din Liga 1

Autor: Dionisie Rotaru

Ultima partidă a zilei de sâmbătă din Liga 1 le-a adus faţă în faţă pe CSMS Iaşi şi Steaua, partidă decisă în repriza secundă.

Întâlnirea dintre cele două echipe a  fost lipsită de ocazii în prima repriză a întâlnirii, singurele evenimente notabile fiind reprezentate de un penalty acordat steliştilor de către Cristi Balaj, însă după o consultare cu unul dintre asistenţi decizia a fost întoarsă şi s-a acordat offside.

Al doilea moment important al primei părţi a fost consemnat în minutul 20, Rareş Enceanu fiind înlocuit de Tahar, din cauza unei accidentări.

Repriza secundă a început fulminant, iar şutul lui Viveiros din 5 metri a trecut paralel cu poarta lui Niţă. Ocazia lui Viveiros a fost răzbunată rapid de Alexandru Chipciu, cel care şi-a pus capul la contribuţie la o centrare venită de la Kharja, în minutul 48.

Traseul Kharja-Chipciu a fost refăcut în minutul 69, însă şeptarul "ros-albaştrilor" nu a mai fost la fel de inspirat la finalizare. Noii intraţi Piccioni şi Boiciuc au irosit o şansă imensă de a egala în minutul 77, iar două minute mai târziu Tahar a înscris pentru 2-0, după o pasă venită de la Nicuşor Stanciu.

Pe fondul unei relaxări premature, CSMS Iaşi a profitat în minutele de prelungiri şi a reuşit să înscrie prin Vasile Gheorghe.

Succesul din "Copou" este al treilea consecutiv în campionat pentru deţinătoare titlului de campioană, iar asta pare să i se datoreze lui Kharja, marocanul care a luminat jocul campioanei la mijlocul terenului.

În urma victoriei din această seară, Steaua a urcat pe locul doi în clasamentul din Liga 1, în timp ce criza de la formaţia din Iaşi începe să se resimtă şi în clasament moldovenii ocupând poziţia cu numărul 10.

Echipele de start:

CSMS Iași: Caparco - I. Voicu, Mihalache, Frăsinescu, Ciucă - Mitici, Enescu (Piccioni '56) - Viveiros (Boiciuc '77), Grigorie (V. Gheorghe '56), Bole - Golubovici
Rezerve: Grahovac, Bădic, Crețu, Dantas

Steaua: Niță - Rîpă, Varela (cpt), Toșca, Guilherme - Kharja, Filip, Stanciu (Sulley '88) - Popa (Onțel 90+2), Chipciu, Enceanu (Tahar '20)
Rezerve: Cojocaru - Carp, Tade, Mihalcea

Autor: Viorel Berbece / 07 Apr. 2024

Special/ Cinci nume pentru un Rapid cu adevărat nou

Facem un joc de imaginație, cercetăm piața și venim cu variante pentru banca Rapidului! Hai să vezi ce am găsit!

Autor: Nicolae Comănescu / 15 Mar. 2024

Editorial / Pedrazzini, alegerea bizară a FRF pentru naționala de fotbal feminin a României

Federaţia Română de Fotbal l-a schimbat pe Cristian Dulca din funcția de selecţioner al naţionalei de fotbal feminin a României cu Massimo Pedrazzini.

Autor: Nicolae Comănescu / 11 Mar. 2024

Opinie / CSA Steaua, încă un an pierdut

Oprița se leagă de scaun și insistă cu fotbaliști mai degrabă la apusul carierei.

Autor: Nicolae Comănescu / 08 Apr. 2024

Sportul de performanță doare. Mărturia lui Gabriel Jesus vine să îngroașe rândurile sportivilor de top care suferă continuu în sport

Puțini înțeleg eforturile fizice intense și impactul asupra corpului pe care atleții le suportă în căutarea excelenței.

Autor: Nicolae Comănescu / 07 Apr. 2024

VIDEO / Aventura lui Russ Cook, primul om care traversează Africa de la sud la nord în alergare. În ultimul an a parcurs peste 16 000 km

Britanicul Russ Cook, în vârstă de 27 de ani, a scris istorie odată cu sosirea la Capul Angela din Tunisia.