Andreea Mitu a fost eliminată în primul tur de la US Open

Autor: Tibi Demeter

Andreea Mitu a pierdut meciul din runda inaugurală a turneului de la Flushing Meadows. Sportiva din România a fost învinsă de Tereza Smitkova, scor 7-6, 6-2.

Partida dintre reprezentanta noastră şi jucătoarea din Cehia a fost una extrem de echilibrată, deşi meciul s-a încheiat în minimul de seturi, Mitu şi Smitkova oferind un tenis destul de interesant.

În primul set, Andreea a fost cea care a făcut prima break-ul, în game-ul cu numărul şapte, însă replica a venit rapid din partea Terezei, care a egalat scorul la patru.  Cele două break-uri au fost şi singurele din primul act, disputa fiind decisă în tie-break, unde jucătoarea din Cehia s-a impus la patru.

Setul secund a fost unul fără istoric, jucătoarea de tenis născută în Hradec Kralove reuşind să câştige setul după doar 36 de minute, 6-2. Per total, cehoaica a servit mai bine: 8-2 la ași si un procentaj aproape dublu de puncte câștigate pe al doilea serviciu (62 % - 32 %), ceea ce a făcut ca Mitu să beneficieze de doar 5 mingi de break, din care a fructificat 2, în vreme ce Smitkova a reușit 4 break-uri, din 11 oportunități. La loviturile câștigătoare, din nou, cehoaica a stat mai bine, 8-2.

La capătul unui meci care a durat o oră şi 23 de minute, Tereza Smitkova s-a impus cu 7-6, 6-2 , reuşind astfel să se califice în actul secund al competiţiei. Adversara Andreei Mitu din această seară va da peste Madison Keys în turul trei de la US Open.

Dacă vă plac articolele noastre, vă invităm să ne citiți zilnic și să ne urmăriți pe Facebook sau Twitter ! www.ziaruldesport.ro încearcă să vă aducă în fiecare zi cele mai importante știri, analize, editoriale, reportaje și interviuri din lumea sportului.

Autor: Nicolae Comanescu / 26 Feb. 2024

Sebastian Baez, spirit competitiv. Argentinianul face un salt mare în carieră prin titlul de la Rio

Openul de la Rio a devenit epicentrul triumfului tenisului argentinian, iar Sebastian Báez, în vârstă de 23 de ani, a fost protagonistul unei petreceri de neuitat.

Autor: Mihai Constantin / 10 Dec. 2023