Victorie pentru Florin Marin la debutul pe banca lui Poli: 1-0 cu Chiajna

Autor: Alexandru Mihut

ACS Poli Timisoara s-a impus cu 1-0 in meciul de pe teren propriu cu Concordia Chiajna, bifand abia a doua victorie a sezonului la debutul lui Florin Marin pe banca tehnica.

Singurul gol al meciului a fost marcat de Goga, în minutul 58, cu un şut de la marginea careului de şase metri.

La primul meci sub comanda lui Florin Marin, banatenii au aratat o mare pofta de gol. Prima repriza a fost la mana gazdelor, care au ratat cele mai mari ocazii prin Goga. Acesta putea deschide scorul inca din minutul 44, cand a scapat singur cu Matache, dar nu l-a putut invinge pe fostul dinamovist.

Repriza a doua a inceput in aceleasi coordonate, iar Goga avea sa deschida scorul dupa 12 minute de la iesirea de la cabine. Gazdele au continuat sa forteze si Goga, apoi Rufino, au trecut pe langa golul secund. Ratarile puteau sa-i coste pe timisoreni pe final, cand Purece a sutat sub transversala din lovitura libera de la 30 de metri, dar Hirschstein s-a evidentiat si el.

S-a terminat 1-0, rezultat care o duce pe ACS Poli pe pozitia a 10-a, la egalitate de puncte (8) cu adversara de azi.

Caseta tehnica

ACS Poli: Kirschstein - Belu, Luchin, Cânu, D. Popescu - Ov. Popescu, Llorente, Hernandez (Rufino '55, Artean '90+1) - Bărbuţ, Elek, Goga (Curtean '75). Antrenor: Florin Marin.

Concordia: Matache - Vagner (Ţâră '57), Mamele, Sârghi, Bucurică - Giurgiu - Serediuc, S. Pană (Ciobanu '46), Cristescu, Purece - Pena (Răducanu '67). Antrenor: Marius Baciu.

Cartonaşe galbene: Luchin '51, Bărbuţ '60, Llorente '84, Cristescu '88 / Vagner '26, S. Pană '44, Serediuc '64, Răducanu '76

Arbitri: Istvan Kovacs (central) - Miclos Istvan Nagy, Gero Szabo (asistenţi) - Adrian Comănescu (rezervă)

Observatori: Zoltan Szekely, Romolus Gabor

Autor: Viorel Berbece / 07 Apr. 2024

Special/ Cinci nume pentru un Rapid cu adevărat nou

Facem un joc de imaginație, cercetăm piața și venim cu variante pentru banca Rapidului! Hai să vezi ce am găsit!

Autor: Nicolae Comănescu / 15 Mar. 2024

Editorial / Pedrazzini, alegerea bizară a FRF pentru naționala de fotbal feminin a României

Federaţia Română de Fotbal l-a schimbat pe Cristian Dulca din funcția de selecţioner al naţionalei de fotbal feminin a României cu Massimo Pedrazzini.

Autor: Nicolae Comănescu / 23 Apr. 2024

CSM Constanța, noua forță a baschetului feminin românesc

Baschetul feminin din România a avut de-a lungul timpului câteva echipe care au dominat pentru ani buni competiția internă.

Autor: Nicolae Comănescu, Guy Martial Aka / 22 Apr. 2024

Analiză / Explicațiile succesului lui Inter sub comanda lui Simone Inzaghi

Primul titlu de campion și a doua stea îl fac pe Simone Inzaghi să intre în istoria lui Inter Milano.