România se califică în sferturile de finală ale Campionatului Mondial de handbal masculin U21

Autor: Tibi Demeter

Naţionala de tineret s-a calificat, marţi, noaptea, în sferturile de finală ale Campionatului Mondial de handbal masculin destinat jucătorilor sub 21 de ani.

Formaţia pregătită de Ovidiu Mihăilă a învins reprezentativa similară a Tunisiei, scor 29-27.

Meciul disputat la Uberaba, Brazilia, a început bine pentru tinerii handbalisti români, după 18 minute aveau un avantaj de trei goluri, 9-6, datorat în mare parte intervenţiilor lui Iancu, dar şi golurilor înscrise de Nicuşor Negru, jucătorul cu cel mai bun randament la acest turneu.

Pe fondul unei relaxări în defensivă şi ineficacitate în atac, reprezentativa africană a restabilit egalitate pe tabela de marcaj, 15-15, după primele 30 de minute de joc.

În repriza secundă, România s-a desprins din nou la trei goluri de adversara sa, 19-16, min. 38.

Jocul de-a şoarecele şi pisica a continuat, tunisienii recuperând dezavantajul rapid 21-20, min 42.  În timp ce ai noştri punctau prin pătrunderi şi angajări ale lui Rotaru, africanii înscriau goluri uşoare pe contraatac. Cu 10 minute rămase până la final, 25-25 pe tabelă, Mihăilă l-a trimis pe Vlad Sinceleanu în teren pentru a se apăra om la om la Abdelli Bilel. Momentul de genialiate venit de pe banca tehnică a dat roade, Tunisia marcând doar două goluri în ultimele zece minute, unul dintre ele fiind pe contraatac, precum multe altele din această partidă. În final, Negru şi compania s-au impus cu 29-27.

Cu victoria din această noapte, România ajunge în cele mai bune opt echipe naţionale din lume U21.

În sferturile de finală, România va întâlni câştigătoarea meciului dintre Franţa şi Norvegia, partidă programată în această noapte, de la ora 2:30.

Pentru România au punctat următorii : Negru 14 ( 4 de la 7m),  Rotaru 7, Racoţea 4,  Militaru 2, Şomlea 1, Nistor 1

Autor: Nicolae Comănescu / 17 Dec. 2023

Franța, campioană mondială la handbal feminin

La Herning, în Danemarca, finala Campionatului Mondial a fost o confruntare de cinci stele.

Autor: Mihai Constantin / 13 Dec. 2023

Oficial / Cristina Neagu s-a retras de la echipa națională

Reacțiile nu au întârziat să apară.

Autor: Nicolae Comănescu / 24 Oct. 2023

Dinamo și CSM Constanța, victorii în European League la handbal masculin

Dinamo și CSM Constanța demonstrează că au calitate în competițiile europene.

Autor: Mihai Constantin / 24 Apr. 2024

Unirea Slobozia, promovare istorică în Superligă

A fost o seară plină de emoții și determinare la Mioveni, unde echipa Unirea Slobozia a făcut pasul spre culmile fotbalului românesc.

Autor: Nicolae Comănescu / 23 Apr. 2024

CSM Constanța, noua forță a baschetului feminin românesc

Baschetul feminin din România a avut de-a lungul timpului câteva echipe care au dominat pentru ani buni competiția internă.